وبلاگ

شدوبن اینستاگرام چیست؟4روش خارج‌شدن از شدوبن

شدوبن (Shadow Ban) اینستاگرام چیست؟

شادوبن اینستاگرام حالتی است که در آن محتوای شما در این بستر بلاک می‌شود. اگر شما در اینستاگرام شادوبن شده باشید، پست‌های شما تنها به کسانی نشان داده می‌شود که در حال حاضر شما را دنبال می‌کنند. معمولا زمانی که یک کاربر شادوبن می‌شود، در ابتدا خودش متوجه این موضوع نمی‌شود. چراکه اینستاگرام در مورد این مسئله اطلاعرسانی خاصی انجام نمی‌دهد.

 

از کجا بفهمم شدوبن شدم؟

برای پیدا کردن جواب این سوال ابتدا لازم است یک پست جدید روی اینستاگرام منتشر کنید. در این پست از هشتگی استفاده کنید که کم استفاده شده یا استفاده نشده باشد. (اگر از یک هشتگ پرطرفدار استفاده کنید تشخیص شادوبن بودن یا نبودن اکانتتان سخت می‌شود)

پس از انتشار خود از پنج نفر بخواهید هشتگ استفاده شده را جست و جو و بررسی کنند. اگر هیچ یک از این پنج نفر پست شما را در این هشتگ پیدا نکردند، اکانت شما به احتمال بسیار زیادی شادوبن شده است.

 

چه مواردی باعث شادوبن شدن در اینستاگرام می شود؟

موارد احتمالی وجود دارد که احتمال شادوبن شدن در اینستاگرام را افزایش می‌دهند، که در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

  •  از ربات‌ها یا دیگر ابزار‌های خودکار رشد در اینستاگرام استفاده کردید

تنها راه رشد و پیشرفت در اینستاگرام داشتن استراتژی مناسب، استمرار در تولید محتوا و تلاش زیاد است. اگر از ابزارهای مختلف برای پیشرفت در این فضا استفاده می‌کنید، اولا این رشد طبیعی نیست و در هر صورت آسیب‌های مختلفی را برای شما به همراه خواهد داشت. ثانیا ربات‌های اینستاگرام بسیار هوشمند هستند و متوجه این اتفاق می‌شوند. زمانی که این ربات‌ها متوجه شوند شما در تلاش هستید تا الگوریتم‌ و جریان عادی این بستر را بهم بزنید، جریمه‌هایی مثل شادوبن را برایتان در نظر می‌گیرند. بنابراین توصیه ما این است که از این ابزارها استفاده نکنید.

 

اینستاگرام با هیچ سایت، ربات یا اپلیکیشنی همکاری ندارد و به شدت با اتوماتیک‌سازی فعالیت در اینستاگرام مخالف است و برخورد میکند.

 

  • هشتگ‌های منع شده را به کار گرفتید

زمانی که یک هشتگ به مرور زمان محبوب می‌شود، محتوا‌های نامناسب نیز ممکن است وارد آن شود. زمانی که چنین اتفاقی پیش بیاید، اینستاگرام این هشتگ را حذف  یا دسترسی به آن را محدود می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود زمانی که شما این هشتگ ممنوعه را استفاده می‌کنید، بقیه هشتگ‌هایی که استفاده کردید نیز تاثیر خود را از دست بدهند. علاوه بر آن ممکن است جریمه‌هایی را هم برای شما به همراه داشته باشد. بنابراین حتما قبل از استفاده از یک هشتگ، وضعیت آن را بررسی کنید.

  • شاید اکانت شما بارها ریپورت شده است

زمانی که یک اکانت توسط کاربران بارها به اینستاگرام ریپورت شود (کاربران درباره یک حساب کاربری گزارش تخلف ارسال کنند)، اینستاگرام ممکن است این موضوع را درباره اکانت شما در نظر بگیرد و محتوای شما را نامناسب فرض کند. یا ممکن است متوجه شود شما قوانین این بستر را رعایت نمی‌کنید. در این حالت یا اکانت شما از دسترس به طور کامل خارج می‌شود، یا جریمه‌هایی مانند شادوبن برای شما در نظر گرفته می‌شود.

  • فعالیت بیش از اندازه در اینستاگرام داشتید

اینستاگرام محدودیت‌هایی برای میزان فعالیت کاربران وضع کرده تا راحت‌تر فعایلت‌ ربات‌ها از یک کاربر واقعی تشخیص دهد. به معنای دیگر، شما در هر ساعت یا روز، تا حد مشخصی می‌توانید پست‌های دیگران را لایک کنید، کامنت بگذارید، اکانت‌های جدیدی را دنبال یا اکانت‌هایی را آنفالو کنید.

 

شدوبن

چگونه از شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟

1-ربات‌ها را حذف کنی

لازم است ربات‌ها یا هر ابزار رشد متفرقه دیگری را که استفاده می‌کنید، به سرعت حذف کنید. اگر شک دارید قبلا از رباتی استفاده کردید یا نه، روشی برای حذف کردن دسترسی همه ابزارها وجود دارد. لازم است از طریق سایت اینستاگرام وارد اکانت خود شوید. در بخش ویرایش حساب (Edit profile) گزینه “Authorized Applications” را انتخاب کنید.

اگر رباتی در لیست نمایش داده شده مشاهده کردید، با انتخاب گزینه “revoke access” دسترسی آن را حذف کنید. به خاطر داشته باشید، داشتن صد دنبال کننده متعهد که با شما ارتباط نزدیکی دارند، بهتر از داشتن هزاران فالوئری است که صرفا صفحه شما را دنبال می‌کنند و هیچ توجهی به محتوای شما نشان نمی‌دهند.

2-در استفاده از هشتگ‌ها حساسیت به خرج دهید

در استفاده از هشتگ‌ها دقت کنید. سعی کنید هشتگ‌هایی که به موضوع محتوای شما ربطی ندارد انتخاب نکنید. چون در صورتی که کاربرانی دنبال کننده هشتگی که شما استفاده کردید باشند و با محتوای غیرمرتبط با موضوع هشتگ مواجه شوند، این موضوع را به اینستاگرام گزارش می‌دهند.

علاوه بر آن حتما هشتگ‌هایی که استفاده می‌کنید را مورد بررسی قرار دهید. چون در صورتی که از هشتگ‌های منع شده استفاده کنید، شادوبن خواهید شد. معمولا وقتی وارد یک هشتگ منع شده می‌شوید، در بالای صفحه اینستاگرام این موضوع را اطلاع‌رسانی کرده است.

3- 48 ساعت هیچ کاری نکنید 

تجربه بعضی از کاربران نشان می‌دهد در صورتی که دو روز با اکانت خود کاری انجام ندهید، مشکلات ناشی از جریمه‌های درنظر گرفته شده برای شما رفع می‌شود. به نظر می‌رسد استفاده از این روش، به امتحانش بیارزد! مخصوصا در روزهایی که بعضی‌هایمان بیش از اندازه درگیر شبکه‌های اجتماعی شدیم.

وسعی کنید بین یک‌هفته تا چهارده روز فعالیت خود را به خیلی کم کنید.

4-مشکل را به اینستاگرام گزارش کنید

اگر احساس می‌کنید هیچ کدام از قوانین و مقررات اینستاگرام را نقض نکردید، می‌توانید مشکل خود را با اینستاگرام درمیان بگذارید. برای انجام این کار در قسمت پروفایل خود، وارد بخش تنظیمات شوید. در این بخش، پایین صفحه گزینه help  را انتخاب کنید. سپس وارد بخش report a problem  شوید و موضوع را به اینستاگرام اطلاع دهید.

 

شاید لازم باشد در زمان اطلاع رسانی به صورت دقیق اشاره نکنید که شادوبن شدید و فقط عنوان کنید که پست‌های شما در یک هشتگ خاص نمایش داده نمی‌شود. نمونه متن برای ارسال به اینستاگرام می‌تواند به این صورت باشد:

 

“I am not being shown in the hashtags I’ve used for my post”

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید